Features, Advantages, & Benefits
Item NoB0B66618
B0B66618 1/8" Fractional Sized Straight Shank Drill Bit 6" Long
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoB0B66618
FHC 1/8" Fractional Sized Straight Shank Drill Bit 6" Long
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
- 6" Long Bit - 1/8"
- Black Oxide Finish Resists Corrosion and Reduces Friction
Features, Advantages, & Benefits
Overview
These Extra Long 6" Bits are designed to get into hard to reach spaces. The black oxide finish will resist corrosion and reduce friction between the bit and workpiece resulting in a faster cut. FHC stocks these bits in three popular sizes 1/8", 3/16" and 1/4"
| Product Name | FHC 1/8" Fractional Sized Straight Shank Drill Bit 6" Long |
|---|---|
| Item No | B0B66618 |
| Weight | 0.000000 |
| Select Your Color/Finish | Black |
| Select Your Size | 1/8" |
| Compare To | 66618 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 6" Overall |
| Product Width | 1/8" |
| Ship Via | Ships UPS |

