Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLNAS2
CLNAS2 Carolina Beveled Adjustable Wall Mount Hinge Short Back Plate
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLNAS2
FHC Carolina Beveled Adjustable Wall Mount Hinge Short Back Plate
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
For 3/8 - 1/2" (10 to 12 mm) Tempered Glass
Adjustable up to 90 Degree, while the Door is Installed
Short Back Plate Design
Beveled, Radius Corner Design
Solid Brass Material, with High Quality Plating
Description
| Product Name | FHC Carolina Beveled Adjustable Wall Mount Hinge Short Back Plate |
|---|---|
| Item No | CLNAS2 |
| Glass Thickness | 3/8" to 1/2" |
| Catalog Page | FSH24 p. 29 |
| Construction | Solid Brass with Stainless Steel Plate |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | See Template PDF for Glass Cutouts |
| Glass Specifications | Tempered Glass Only |
| Maximum Door Weight | 2 Hinges/110 lb, 3 Hinges/140 lb |
| Maximum Door Width | 36" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Plate Type | Short Back Plate |
| Product Height | 3-15/16" |
| Product Width | 2-5/16" |
| Profile | Beveled |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with Laminated Glass |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

