Features, Advantages, & Benefits
Item NoCUC1SA
CUC1SA Wet Glaze 1" X 1" U-Channel 120" Length - Satin Anodized
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoCUC1SA
FHC Wet Glaze 1" x 1" U-Channel 120" Length - Satin Anodized
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16
Features, Advantages, & Benefits
Standard U-Channel for 3/8" or 1/2" Glass
10' Lengths
Available in Five Finishes
Use with our S450 Silicone Sealant
Use Monolithic Tempered Glass
Features, Advantages, & Benefits
Overview
The Wet Glaze U-Channel comes in 120" lengths and in all of our standard finishes. Available in 1", 1-1/2" and 2" depths. Can be used for 1/2" or 3/8" glass. Wet glaze with our S450 Silicone Sealant.
| Product Name | FHC Wet Glaze 1" x 1" U-Channel 120" Length - Satin Anodized |
|---|---|
| Item No | CUC1SA |
| Weight | 4.000000 |
| Select Your Color/Finish | Satin Anodized |
| Glass Thickness | 3/8" - 1/2" |
| Case Quantity | 16 |
| Compare To | WU3SASL A401101VEL10 |
| Select Your Length | 120" |
| Catalog Page | FAH23R p. 30 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1" |
| Product Width | 1" |

