Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH172CH
EH172CH Mini Wall Mount Set Screw Hinges for 3/16" to 1/4" Glass - Chrome
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH172CH
FHC Mini Wall Mount Set Screw Hinges for 3/16" to 1/4" Glass - Chrome - 2pk
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
2 Per Pack
No Glass Drilling/Cut Outs Required
Three Plastic Tipped Set Screws Secure the Glass
The Maximum Recommended Door Width is 16", with a Maximum Weight of 8 lbs. Each Pack Includes Two Units and Matching-Finish Wood Screws.
| Product Name | FHC Mini Wall Mount Set Screw Hinges for 3/16" to 1/4" Glass - Chrome - 2pk |
|---|---|
| Item No | EH172CH |
| Weight | 0.200000 |
| Select Your Color/Finish | Chrome |
| Glass Thickness | 3/16" - 1/4" |
| Compare To | EH172 |
| Material | Brass |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1" |
| Weight Capacity | 8 lbs. |

