Features, Advantages, & Benefits
Item NoFA1640
FHC Block And Tackle Sash Balance - 9/16"W x 5/8"D x 17"L - 1/Pk
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoFA1640
FHC Block And Tackle Sash Balance - 9/16"W x 5/8"D x 17"L - 1/Pk
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
Used on Most Single or Double Hung Windows
Can Offset the Weight of a Window Between 14lbs. - 19lbs.
Heat Treated High Tension Steel Spring
| Product Name | FHC Block And Tackle Sash Balance - 9/16"W x 5/8"D x 17"L - 1/Pk |
|---|---|
| Item No | FA1640 |
| Compare To | FA1640 |
| Select Your Length | 17" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 5/8" |
| Product Length | 17" |
| Product Width | 9/16" |

