Features, Advantages, & Benefits
Item NoFA2830
FA2830 Block and Tackle Sash - 9/16" x 5/8" x 29"
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoFA2830
FHC Block and Tackle Sash Balance - 9/16"W x 5/8"D x 29"L
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
- 9/16"W x 5/8"D x 29"L
- Used on Most Single or Double Hung Windows
- Heat Treated High Tension Steel Spring
- Offset the Weight of a Window Between 16 and 23 Pounds
- 5/8" Aluminum Channel Housing
- Top and Bottom Guide Ends that are Sold Separately
| Product Name | FHC Block and Tackle Sash Balance - 9/16"W x 5/8"D x 29"L |
|---|---|
| Item No | FA2830 |
| Weight | 0.000000 |
| Compare To | FA2830 |
| Select Your Length | 29" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 5/8" |
| Product Length | 29" |
| Product Width | 9/16" |

