Features, Advantages, & Benefits
Item NoFFA044
FFA044 Offset Pivot Glass Hinges for 5/16" to 3/8" Glass
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoFFA044
FHC Offset Pivot Glass Hinges for 5/16" to 3/8" Glass
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
Solid Brass Construction
Description
| Product Name | FHC Offset Pivot Glass Hinges for 5/16" to 3/8" Glass |
|---|---|
| Item No | FFA044 |
| Glass Thickness | 5/16" - 3/8" |
| Compare To | FA044BR |
| Material | Brass |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1-7/8" |
| Weight Capacity | 96 lbs. |

