Features, Advantages, & Benefits
Item NoFFA50SC
FFA50SC Surface Mount Cabinet Pivot Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Satin Chrome
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoFFA50SC
FHC Surface Mount Cabinet Pivot Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Satin Chrome
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
For 1/4" to 5/16" Glass
Max Door Width of 24"
Door Weight Should Not Exceed 50 lbs
1/4" Gap Required from Top and Bottom
| Product Name | FHC Surface Mount Cabinet Pivot Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Satin Chrome |
|---|---|
| Item No | FFA50SC |
| Weight | 1.000000 |
| Select Your Color/Finish | Satin Chrome |
| Glass Thickness | 1/4" - 5/16" |
| Compare To | FA50SC |
| Material | Brass |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1-5/8" |
| Weight Capacity | 50 lbs. |

