Features, Advantages, & Benefits
Item NoA5M10
A5M10 FHC Achieve Base Shoe 120" Length - Undrilled Mill Aluminum 13/16" Laminated Glass
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoA5M10
FHC Achieve Base Shoe 120" Length - Undrilled Mill Aluminum 13/16" Laminated Glass
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16
Features, Advantages, & Benefits
US Patent Nos. 11,686,102 B2 and 11,613,895 B2
Designed and Engineered for Heavy Glass Railings, Guardrails and Windscreens
New Design That's 40% Lighter than Traditional Solid Base Shoes
Innovative Raceway Design Lets Installer Pre-Load Gasket
For 13/16" Tempered Laminated Glass
Use With ACH3G Achieve Shim Sets
120" Stock Lengths
Undrilled
6063-T5 Aluminum Alloy
Custom Fabrication Services Available
Cladding, End Caps, Gaskets and Shims Sold Separately
/* Optional: remove underline from entire box link */ .achieve-promo-link { text-decoration: none; color: inherit; display: inline-block; }
| Product Name | FHC Achieve Base Shoe 120" Length - Undrilled Mill Aluminum 13/16" Laminated Glass |
|---|---|
| Item No | A5M10 |
| Weight | 62.500000 |
| Select Your Color/Finish | Mill |
| Case Quantity | 16 |
| Compare To | 9BL21 |
| Select Your Length | 120" |
| All Options | Undrilled |
| Catalog Page | FGR24R p. 17 |
| Glass Specifications | 13/16" Lami Glass thickness (.769" min - .830" max) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 120" |
| Ship Via | Stock Lengths Must Ship Common Carrier |

