Features, Advantages, & Benefits
Item NoGLENA05
FHC Glendale Adjustable Square Wall Mount Hinge - Full Offset Back Plate
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoGLENA05
FHC Glendale Adjustable Square Wall Mount Hinge - Full Offset Back Plate
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
NEXT-GEN Includes Factory-Bonded Recessed Gasket (Patent Pending)
For 3/8" - 1/2" (10 to 12 mm) Tempered Glass
Adjustable up to 90 Degrees while the Door is Installed
Offset Back Plate Design
Square Design adds Contemporary Look
Solid Brass Material, with High Quality Plating
Description
Glass Specifications
| MAXIMUM DOOR CAPACITY | 3/8" (10 mm) GLASS Approx. 5 lb/ft² |
1/2" (12 mm) GLASS Approx. 6.4 lb/ft² |
|---|---|---|
| DOOR WEIGHT | DOOR WIDTH | |
| Using 2 Hinges | 100 lbs. (45.4 kg) | 32" (813 mm) |
| Using 3 Hinges | 120 lbs. (54 kg) | 32" (813 mm) |
NOTE: Do Not Exceed either maximum weight or width when choosing proper quantity of hinges.
| Product Name | FHC Glendale Adjustable Square Wall Mount Hinge - Full Offset Back Plate |
|---|---|
| Item No | GLENA05 |
| Glass Thickness | 3/8" to 1/2" |
| Catalog Page | FSH24 p. 16 |
| Construction | Solid Brass with Stainless Steel Plate |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | See Template PDF for Glass Cutouts |
| Glass Specifications | Tempered Glass Only |
| Maximum Door Weight | 2 Hinges/80 lb, 3 Hinges/120 lb |
| Maximum Door Width | 28" (2 Hinges), 32" (3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Plate Type | Offset Full Back Plate |
| Product Height | 3-1/2" |
| Product Width | 2-3/16" |
| Profile | Square |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with Laminated Glass |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

