Features, Advantages, & Benefits
Item NoPBAR60
FHC 60" Pry Dolly
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoPBAR60
FHC 60" Pry Dolly
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
Large 5" (127 mm) Diameter Poly-on-Steel Wheels
4250 (1932 kg) Pound Capacity
Strong Hardwood Handle
Features, Advantages, & Benefits
Overview
The FHC 60" Pry Dollies are made to move extra large crates, cases of glass, or large machinery. The 5" x 2" poly-on-steel wheels provide a smooth roll, while the beveled nose lifting plate offers plenty of prying strength.
Use Instructions
To lift an object with the pry bar dolly,
Slide the pry plate under the object. Apply steady pressure to the axle to push the plate under the object.
Carefully pull down the end of the handle. Make sure that the pry plate does not slip out from under the object.
| Product Name | FHC 60" Pry Dolly |
|---|---|
| Item No | PBAR60 |
| Weight | 0.000000 |
| Compare To | 16001001 |
| Catalog Page | FSH24 p. 151 |
| Custom Length | N/A |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 62" X 1-3/4" HANDLE TAPERS DOWN TO 7" |
| Product Warning | *Always wear the appropriate safety gear to protect yourself. Failure to do so may cause serious operator injury. *Images shown are close representations of the product. Colors might vary depending on your computer's video display capabilities. |
| Product Width | 7" X 2-3/4" BASE PLATE |
| Ship Via | UPS |

