Features, Advantages, & Benefits
Item NoPHM8X8
PHM8X8 8" Mitered Round Series Back-to-Back Pull
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoPHM8X8
FHC 8" Mitered Round Series Back-to-Back Pull
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
FHC 8" Back-to-Back Mitered Pull Handle
8" Center-to-Center Hole Spacing
(2) 1/2" Diameter Holes in Glass
For 1/4" - 1/2" Tempered Glass
Heavy Duty 3/4" Diameter Tubular Construction
Round Tubing with Square Mitered Corners
Includes Plastic Washers to Protect Glass
Available in 4 Finishes
M6-1 Threading
Description
| Product Name | FHC 8" Mitered Round Series Back-to-Back Pull |
|---|---|
| Item No | PHM8X8 |
| Center-to-Center | 8" Center to Center |
| Catalog Page | FSH24 p. 55 |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | (2) 1/2" Diameter Holes 8" on Center Required |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 8" Center to Center |
| Product Weight | 3 lb |
| Product Width | 3/4" Diameter 2-1/2" Projection |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with laminated glass. |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

