Features, Advantages, & Benefits
Item NoRK50
RK50 Rockite Fast-Setting Expansion Cement - 50Lbs
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoRK50
FHC Rockite Fast-Setting Expansion Cement - 50Lbs
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
The Glass Professionals Choice Expansion Cement
For Interior Use Only
Expansion Cement That will Not Shrink or Crack
High Strength Fast Setting "10 to 15 Minute Cure Time"
Light Gray Color Hydraulic Cement That Expands As It Sets
Not Recommended For Use with Laminated Glass
Great For Setting Posts and Base Shoe
Exceptional Bonding and Strength Qualities
Features, Advantages, & Benefits
Overview
FHC Rockite Fast-Setting Expansion Cement is the preferred expansion cement by glass professionals. Rockite is a fast setting, light grey expansion cement with exceptional bonding that is approved for interior use and will not shrink or crack. Not recommended for use with laminated glass.
* Always wear the correct safety gear to protect yourself. Failure to do so may cause serious operator injury.* Please contact us if there's any concern.| Product Name | FHC Rockite Fast-Setting Expansion Cement - 50Lbs |
|---|---|
| Item No | RK50 |
| Weight | 0.000000 |
| Compare To | R0CK50 G4210051 |
| Catalog Page | FGR24R p. 20 |
| Ships Air | Ships Air |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 15" |
| Product Weight | 50 lb |
| Product Width | 12" |
| Ship Via | UPS |

