Features, Advantages, & Benefits
Item NoSFC90CH
SFC90CH 90 Degree "Slip Fit" Glass Clamp - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 100

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoSFC90CH
FHC 90 Degree "Slip Fit" Glass Clamp - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 100
Features, Advantages, & Benefits
90 Degree Slip Fit Glass Clamp with Nylon Tip Allen Set Screws
For Use with 3/8" to 1/2" Tempered Glass
No Glass Fabrication Required
Eliminates Glass Panel Misalignment at Top Edge of Glass
Great For Holding Glass Panels Together While Silicone Sealant Cures
Keeps Panels From Separating Overtime
Features, Advantages, & Benefits
Material/Construction
Solid Brass
| Product Name | FHC 90 Degree "Slip Fit" Glass Clamp - Polished Chrome |
|---|---|
| Item No | SFC90CH |
| Weight | 0.340000 |
| Select Your Color/Finish | Polished Chrome |
| Case Quantity | 100 |
| Compare To | S0GC90CH CS0C90C C500038BLY |
| Catalog Page | FSH24 p. 92 |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | No Glass Fabrication |
| Hazardous Material | YES |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1" |
| Product Weight | 9 oz |
| Product Width | 2" |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

