Features, Advantages, & Benefits
Item NoVAL03
VAL03 Valore Square Wall Mount Hinge Offset Back Plate
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoVAL03
FHC Valore Square Wall Mount Hinge - Offset Back Plate
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
NEXT-GEN Includes Factory-Bonded Recessed Gasket (Patent Pending)
For Heavier and Wider Doors, Max 145 lbs. Rating
Heavy-Duty Square Profile Glass to Wall Hinge with Offset Back Plate
Designed for 3/8" - 1/2" (10 mm to 12 mm) Tempered Glass
Self-Centering within 15 Degrees of Closing Position
Commonly used in Residential Bath and Commercial Hotel Applications
Reversible 5 Deg Pivot Pin for Jobs Requiring a Positive Closing Position
Description
| Product Name | FHC Valore Square Wall Mount Hinge - Offset Back Plate |
|---|---|
| Item No | VAL03 |
| Glass Thickness | 3/8" or 1/2" (10 or 12 mm) |
| Construction | Solid Brass |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | See Template PDF for Glass Cutouts |
| Glass Specifications | Tempered Glass Only |
| Maximum Door Weight | 2 Hinges/145 lb |
| Maximum Door Width | 40" (2 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Plate Type | Offset Full Back Plate |
| Product Height | 4-3/8" |
| Product Width | 2-5/8" |
| Profile | Square |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with Laminated Glass |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

