Features, Advantages, & Benefits
Item NoVENA4
VENA4 Venice Adjustable Square Wall Mount Hinge Full Back Plate
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoVENA4
FHC Venice Adjustable Square Wall Mount Hinge Full Back Plate
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
NEXT-GEN Includes Factory-Bonded Recessed Gasket (Patent Pending)
For 3/8" to 1/2" Tempered Glass
Industry Standard Square Body Profile 3-15/16" Tall
Heavy Duty Designed for Heavier and Wider Doors
Self-Centering Within 15 Degrees of Closing Position
For Use in Residential Bath and Commercial Hotel Applications
Reversible 5 Degree Pivot Pin that Doesn't Require Special Tools
High Quality Solid Brass Construction with State-of-the-Art Plating Process
Description
Glass Specifications
| MAXIMUM DOOR CAPACITY | 3/8" (10 mm) GLASS Approx. 5 lb./ft² |
1/2" (12 mm) GLASS Approx. 6.4 lb./ft² |
|---|---|---|
| DOOR WEIGHT | DOOR WIDTH | |
| Using 2 Hinges | 110 LBS (50 kg) | 36" (914 mm) |
| Using 3 Hinges | 140 LBS. (64 kg) | 36" (914 mm) |
| Product Name | FHC Venice Adjustable Square Wall Mount Hinge Full Back Plate |
|---|---|
| Item No | VENA4 |
| Glass Thickness | 3/8" to 1/2" (10 mm to 12 mm) |
| Compare To | V1E337BN |
| Catalog Page | FSH24 p. 25 |
| Construction | Solid Brass with Stainless Steel Plate |
| Ships Air | Ships Air |
| Glass Fabrication | See Template PDF for Glass Cutouts |
| Glass Specifications | Tempered Glass Only |
| Maximum Door Weight | 2 Hinges/110 lb, 3 Hinges/140 lb |
| Maximum Door Width | 36" (2 or 3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Plate Type | Full Back Plate |
| Product Height | 3-15/16" |
| Product Width | 2-5/16" |
| Profile | Square |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with Laminated Glass |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

