Features, Advantages, & Benefits
Item NoVENHF1
VENHF1 Venice H Back Plate Wall Mount Hinge
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoVENHF1
FHC Venice H Back Plate Wall Mount Hinge for 3/8" to 1/2" Glass
Unit Of Measure EA
Only %1 left
Features, Advantages, & Benefits
NEXT-GEN Includes Factory-Bonded Recessed Gasket (Patent Pending)
For 3/8" to 1/2" Tempered Glass
Industry Standard Square Body Profile 3-15/16" Tall
Heavy Duty Designed for Heavier and Wider Doors
Self-Centering Within 15 Degrees of Closing Position
For Use in Residential Bath and Commercial Hotel Applications
Reversible 5 Degree Pivot Pin that Doesn't Require Special Tools
High Quality Solid Brass Construction with State-of-the-Art Plating Process
Adjustable to Accommodate Anglesup to 90 Degrees
Description
| Product Name | FHC Venice H Back Plate Wall Mount Hinge for 3/8" to 1/2" Glass |
|---|---|
| Item No | VENHF1 |
| Catalog Page | FSH24 p. 23 |
| Construction | Solid Brass with Stainless Steel Plate |
| Ships Air | Ships Air |
| Maximum Door Weight | 2 Hinges/110 lb, 3 Hinges/140 lb |
| Maximum Door Width | 36" (2 or 3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Plate Type | Full "H" Back Plate |
| Profile | Square |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

