Features, Advantages, & Benefits
Item NoVRT10
VRT10 11" Black Handle Engineered Polymer Vinyl Roller Tool
Unit Of Measure EA
Case Quantity 6

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoVRT10
FHC 11" Black Handle Engineered Polymer Vinyl Roller Tool
Unit Of Measure EA
Case Quantity 6
Features, Advantages, & Benefits
Great for Rolling Gaskets, Glazing Vinyl, and Base Shoe
Made From High Strength Engineered Polymer
Manufactured with a Precision Bearing and Nylon Wheel
Knurl Non-Slip Hand Grip
11" Long Multi-Use Roller Tool
Features, Advantages, & Benefits
Material/Construction
Engineered Polymer
| Product Name | FHC 11" Black Handle Engineered Polymer Vinyl Roller Tool |
|---|---|
| Item No | VRT10 |
| Weight | 1.000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Compare To | VR10 |
| Catalog Page | FAH23R p. 177 FGR24R p. 27 |
| Ships Air | Ships Air |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 3" |
| Product Weight | 1 lb |
| Product Width | 11" |
| Ship Via | Ships UPS |

