Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH186PB
EH186PB Half Round Series Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Polished Brass
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH186PB
FHC Half Round Series Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Polished Brass - 2pk
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
- 2 Per Pack
- Only One 1/2" Drilled Hole Required
| Product Name | FHC Half Round Series Hinges for 1/4" to 5/16" Glass - Polished Brass - 2pk |
|---|---|
| Item No | EH186PB |
| Weight | 1.000000 |
| Select Your Color/Finish | Polished Brass |
| Glass Thickness | 1/4" - 5/16" |
| Compare To | EH186 |
| Material | Brass |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 2-3/16" |
| Weight Capacity | 50 lbs. (2 Hinges) / 75 lbs. (3 Hinges) |

