Features, Advantages, & Benefits
Item NoJBW80128
JBW80128 No. 28 Wire Gauge Size Jobber Length High Speed Drill Bit
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoJBW80128
FHC No. 28 Wire Gauge Size Jobber Length High Speed Drill Bit
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
Jobber Length / #28 (.1300") Wire Gauge Diameter
High Speed Polished Steel
Features, Advantages, & Benefits
Overview
The FHC Wire Gauge general purpose drill bits are designed for fast drilling into Metal, Plastic and Wood materials. In general, it's a good idea to run at the slowest recommended speed when drilling into metal surfaces. Hard metals like steel as well as larger size drill bits require even slower speeds. With small bits (1/16" to 3/16"), you can drill through most metals at 3,000 rpm. FHC stocks a complete line of these High Speed Jobber Bits in assorted sizes both Wire Gauge and Fractional.
| Product Name | FHC No. 28 Wire Gauge Size Jobber Length High Speed Drill Bit |
|---|---|
| Item No | JBW80128 |
| Weight | 0.000000 |
| Compare To | 80128 |
| Select Your Length | 2-3/4" Overall |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 2-3/4" |
| Product Weight | 1 oz |
| Product Width | .1300" |
| Ship Via | UPS |
| Wire Gauge Size | No. 28 |

