Features, Advantages, & Benefits
Item NoKS25
KS25 Kwikset Weatherproof Expansion Cement - 25Lbs
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoKS25
FHC Kwixset Weatherproof Expansion Cement - 25Lbs
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
- The Glass Professionals Choice Expansion Cement
- Interior and Exterior Approved
- Expansion Cement That will Not Shrink or Crack
- Fast Setting "15 to 20 Minute Cure Time"
- Light Gray Color Hydraulic Cement That Expands As It Sets
- Not Recommended For Use with Laminated Glass
- Great For Setting Posts and Base Shoe
- Exceptional Bonding and Strength Qualities
Features, Advantages, & Benefits
Overview
FHC Kwixset Weatherproof Expansion Cement is the preferred expansion cement by glass professionals. Kwixset is a fast setting, light grey expansion cement with exceptional bonding that is approved for either interior or exterior use and will not shrink or crack. Not recommended for use with laminated glass.
* Always wear the correct safety gear to protect yourself. Failure to do so may cause serious operator injury.* Please contact us if there's any concern.| Product Name | FHC Kwixset Weatherproof Expansion Cement - 25Lbs |
|---|---|
| Item No | KS25 |
| Weight | 0.000000 |
| Compare To | KWX25 |
| Catalog Page | FGR24R p. 29 |
| Ships Air | Ships Air |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 15" |
| Product Weight | 25 lb |
| Product Width | 8" |
| Ship Via | UPS |

