Features, Advantages, & Benefits
Item NoTSB578
TSB578 5/8" x 1" x 4" Thermoplastic Rubber Setting Block 90 Shore - Box of 100
Unit Of Measure BX
Case Quantity 10

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoTSB578
FHC 5/8" x 1" x 4" Thermoplastic Rubber Setting Block 90 Shore - Box of 100
Unit Of Measure BX
Case Quantity 10
Features, Advantages, & Benefits
FHC "TPR" Thermoplastic Rubber Setting Blocks
Compatible With Polyurethane, Silicone, and Butyl Sealants
Includes UV Inhibitors That Will not Discolor
"Grade 90" Durometer Shore Hardness
Designed To Shim and Level Glass in a Wide Variety of Applications
Special Sizes Can Be Custom Ordered
Wide Range of Stock Sizes Available
Excellent Chemical Resistance Properties
Features, Advantages, & Benefits
Overview
FHC Thermoplastic Rubber Setting Blocks are designed to shim and level glass in numerous applications. Contain UV inhibitors that will not discolor and each block has excellent chemical resistance properties. Sold 100 per box.
| Product Name | FHC 5/8" x 1" x 4" Thermoplastic Rubber Setting Block 90 Shore - Box of 100 |
|---|---|
| Item No | TSB578 |
| Weight | 0.000000 |
| Select Your Size | 5/8" x 1" |
| Case Quantity | 10 |
| Compare To | TPR578 |
| Select Your Length | 4" |
| Ships Air | Ships Air |
| Hazardous Material | YES |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Weight | 1 oz |
| Ship Via | UPS |

