Features, Advantages, & Benefits
Item NoA1M10D
A1M10D Achieve Base Shoe 120" Length Drilled 12" C.T.C. Mill Aluminum
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoA1M10D
FHC Achieve Base Shoe 120" Length Drilled 12" C.T.C. Mill Aluminum 1/2" - 9/16" Glass
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16
Features, Advantages, & Benefits
US Patent Nos. 11,686,102 B2 and 11,613,895 B2
Designed and Engineered for Heavy Glass Railings, Guardrails and Windscreens
New Design That's 40% Lighter than Traditional Solid Base Shoes
Innovative Raceway Design Lets Installer Pre-Load Gasket
For 1/2" or 9/16" Glass
Use With ACH2G Achieve Shim Sets
120" Stock Lengths
Pre Drilled 12" Center to Center (Holes start 6" from each end)
6063-T5 Aluminum Alloy
Custom Fabrication Services Available
Cladding, End Caps, Gaskets and Shims Sold Separately
| Product Name | FHC Achieve Base Shoe 120" Length Drilled 12" C.T.C. Mill Aluminum 1/2" - 9/16" Glass |
|---|---|
| Item No | A1M10D |
| Weight | 53.000000 |
| Case Quantity | 16 |
| Compare To | 9BL56D |
| Select Your Length | 120" |
| All Options | Bottom Drilled |
| Catalog Page | FGR24R p. 15 |
| Glass Specifications | 1/2" Mono Glass Thickness / 9/16" Lami Glass Thickness (min .469"- max .531") |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 120" |
| Ship Via | Stock Lengths Must Ship Common Carrier |

