Item No
AHK144BBRZ
FHC Adjustable Shower Door Header Kit - 144" Long - Brushed Bronze
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, and Benefits
- Use When Shower Enclosure Does Not Go To Ceiling
- Fits both Patriot (Item No. PAT06 and PATGS06) and Cambria (Item No.CAM06 and CAMGS06) series Adjustable Pivot hinges
- Hinges Can Be Adjusted Horizontally After Installation
- Use with 3/8" to 1/2" Tempered Glass Note: Glazing Vinyl Included. Only Used When 3/8" Glass is Installed. When Using 1/2" Glass, Vinyl is Not Required. Use Clear Silicone
- All Header Kits Include: 36” Snap-in Filler, (2) Wall Mount Brackets and Vinyl for 3/8” Glass
| Product Name | FHC Adjustable Shower Door Header Kit - 144" Long - Brushed Bronze |
|---|---|
| Item No | AHK144BBRZ |
| Weight | 15.000000 |
| Select Your Color/Finish | Brushed Bronze |
| Compare To | EHK144BBRZ |
| Select Your Length | 144" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 144" |


