Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLN135PN
CLN135PN FHC Carolina Beveled Glass-to-Glass 135 Degree Hinge - Polished Nickel
Unit Of Measure EA
Case Quantity 20

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLN135PN
FHC Carolina Beveled Glass-to-Glass 135 Degree Hinge - Polished Nickel
Unit Of Measure EA
Case Quantity 20
Features, Advantages, & Benefits
For 3/8" or 1/2" Tempered Glass
Used in 135 Degree Glass to Glass Applications
Beveled Edges and Corners
Solid Brass Construction
Easily Converts to 5 Degree Offset
| Product Name | FHC Carolina Beveled Glass-to-Glass 135 Degree Hinge - Polished Nickel |
|---|---|
| Item No | CLN135PN |
| Weight | 3.000000 |
| Select Your Color/Finish | Polished Nickel |
| Glass Thickness | 3/8" or 1/2" |
| Case Quantity | 20 |
| Compare To | C0L045PN HMB135GTGPN |
| Catalog Page | FSH24 p. 28 |
| Degree | 135 Degree |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Door Width | 36" (2 or 3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 3-15/16" |
| Product Width | 2-11/16" (Sidelite), 2-5/16"(Door) |
| Profile | Beveled |
| Warranty | 15 - Year Warranty |
| Weight Capacity | 2 Hinges/110 lb, 3 Hinges/140 lb |

