Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLN180CH
FHC Carolina Beveled Glass to Glass 180 Degree Hinge - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 10

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoCLN180CH
FHC Carolina Beveled Glass to Glass 180 Degree Hinge - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 10
Features, Advantages, & Benefits
HD Beveled Profile Glass to Glass 180 Hinge
Designed For 3/8"-1/2" (10 mm to 12 mm) Tempered Glass
Heavy Duty Design For Wider and Heavier Doors
Self-Centering within 15 Degrees of Closing Position
Commonly used in Residential Bath and Commercial Hotel Applications
Reversible 5 Deg Pivot Pin For Jobs Requiring a Positive Closing Position
Many Popular Finishes to Select From
Features, Advantages, & Benefits
A New Benchmark For Performance and Reliability
Integrated Recessed Gasket Groove
Eliminates loose gaskets, slippage and alignment issues, and dramatically simplifies installation.
Certified Product
Tested to over 1-million cycles, offering unmatched holding power, simplicity, and longevity.
Gasket Selection Simplified
No more worrying about selecting the wrong gasket thickness. NEXT-GEN hinge gaskets arrive pre-applied and factory-bonded.
Textured Gasket Surface
Specially formulated EPDM integrated gasket features a slight textured surface, ensuring exceptional glass grip and hold when loads are applied.
Warranty
Industry-leading 15-year warranty.
Introducing the new FHC NEXT-GEN Frameless Shower Hinge. The patent-pending design features an integrated, factory-bonded gasket made of a specially formulated glass grip material, embedded in a recessed body. This design not only eliminates slippage, a common issue in conventional hardware, but also dramatically simplifies installation, saving valuable time for glaziers and installers. Tested to over 1 million cycles — to put it into perspective: if you opened your shower door 20 times a day, every day, this hinge would last over 130 years.
Glass Specifications
| MAXIMUM DOOR CAPACITY | 3/8" (10 mm) GLASS Approx. 5 lb/ft² |
1/2" (12 mm) GLASS Approx. 6.4 lb/ft² |
|---|---|---|
| DOOR WEIGHT | DOOR WIDTH | |
| Using 2 Hinges | 110 lbs. (50 kg) | 36" (914 mm) |
| Using 3 Hinges | 140 lbs. (64 kg) | 36" (914 mm) |
NOTE: Do Not Exceed either maximum weight or width when choosing proper quantity of hinges.
Gasket Specifications
Next-Gen Shower Hinges Gaskets are Recessed and Factory-Bonded in Place - Use the Screw Package Labeled with the Correct Glass Thickness
For Non-Bonded Gasket Application - 3/8" (10 mm) Glass: Use One Thick Gasket on Each Side, 1/2" (12mm) Glass: Use One Thin Gasket on Each Side
Glass Instructions
Only use tempered safety glass. To prevent damage to the hinge finish during installation, do not use power tools when installing these hinges.
Overview
The Carolina Series Hinge has a dual-degree pivot pin. It comes factory set at 90 degrees for normal door closing applications. There is also a secondary setting on the hinge pivot pin that can be field adjusted to allow an additional 5 degrees of closing for jobs that require a firmer positive position against a jamb or seal.
Care and Cleaning Guidelines
For best results, keep the following recommendations in mind when caring for your FHC shower door hardware. Your shower door should be dried daily with a soft towel or cloth to ensure its original finish. Do not use harsh cleaners or chemicals on the hardware, as many of the components are coated with a clear lacquer that will become damaged beyond repair. Always test your cleaning solution in an inconspicuous area prior to cleaning the entire hardware surface. Wipe surfaces clean using a soft, dampened cloth or sponge, and rinse completely with warm water immediately after applying the cleaning solution. Use only small amounts of a gentle, liquid cleaner. Never use abrasive products, sponges, or wire scrub brushes while cleaning hardware.
Maintenance
FHC's hinges come factory greased for a silent, hassle-free experience. If there is any noticeable squeaking that occurs after installation, it is recommended to apply a few drops of (3-in-1) multi-purpose oil to the hinge, at the nylon washer/pivot location. The lubricant will penetrate the hinge crevices, reducing friction, cleaning grime and buildup. Spray lubricants are prohibited. If, for some reason, the hinge is disassembled during maintenance, use a small amount of white lithium grease to lubricate the interior hinge components.
Material/Construction
Solid Brass
| Product Name | FHC Carolina Beveled Glass to Glass 180 Degree Hinge - Polished Chrome |
|---|---|
| Item No | CLN180CH |
| Weight | 3.000000 |
| Select Your Color/Finish | Polished Chrome |
| Glass Thickness | 3/8" or 1/2" |
| Case Quantity | 10 |
| Compare To | C0L180CH HMB180GTGC |
| Catalog Page | FSH24 p. 28 |
| Ships Air | Ships Air |
| Degree | 180 Degree |
| Glass Fabrication | Use FHC Template SD3 For Glass Fab Template |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Door Width | 36" (2 or 3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 3-15/16" |
| Product Width | 2-5/16" (Sidelite), 2-5/16"(Door) |
| Profile | Beveled |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warnings | Not for use with laminated glass |
| Warranty | 15 - Year Warranty |
| Weight Capacity | 2 Hinges/110 lb, 3 Hinges/140 lb |

