Features, Advantages, & Benefits
Item NoCRU1SA
FHC Cap Rail 1-5/16" x 1" x 1-5/16" Profile - 240" Long - Satin Anodized
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoCRU1SA
FHC Cap Rail 1-5/16" x 1" x 1-5/16" Profile - 240" Long - Satin Anodized
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
Used as a Cap Rail For Guardrail Applications
Compatible with 1/2”, 9/16” and 5/8” glass
240” length
End Caps, Glazing Rubber, Corners and Connector Sleeves Sold Separately
Custom Corners and Fabrication Services Available, Contact FHC Technical Sales for a Quote
| Product Name | FHC Cap Rail 1-5/16" x 1" x 1-5/16" Profile - 240" Long - Satin Anodized |
|---|---|
| Item No | CRU1SA |
| Weight | 10.000000 |
| Select Your Color/Finish | Satin Anodized |
| Select Your Length | 240" |
| Catalog Page | FGR24R p. 48 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 240" |
| Ship Via | Stock Lengths Must Ship Common Carrier |

