Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH136CH
EH136CH 90 Degree Glass-to-Glass Hinges for 1/4" Glass - Chrome
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoEH136CH
FHC 90 Degree Glass-to-Glass Hinges for 1/4" Glass - Chrome
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
Two 1/2" Holes in the Glass are Required
Fabricated with an Overlapping Lip on the Side of the Hinge that Assures a Secure Fit
| Product Name | FHC 90 Degree Glass-to-Glass Hinges for 1/4" Glass - Chrome |
|---|---|
| Item No | EH136CH |
| Weight | 0.410000 |
| Select Your Color/Finish | Chrome |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Compare To | EH136 |
| Material | Brass |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 1-3/16" |
| Weight Capacity | 24 lbs. |

