Features, Advantages, & Benefits
Item NoGLENA135CH
FHC Glendale Series 135 Degree Adjustable Glass-to-Glass Hinge for 3/8" to 1/2" Glass - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 20

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoGLENA135CH
FHC Glendale Series 135 Degree Adjustable Glass-to-Glass Hinge for 3/8" to 1/2" Glass - Polished Chrome
Unit Of Measure EA
Case Quantity 20
Features, Advantages, & Benefits
NEXT-GEN Includes Factory-Bonded Recessed Gasket (Patent Pending)
Regular Duty Adjustable Hinge for Neo-Angle Shower Designs
Designed for use with Either 3/8" or 1/2" Glass
Solves Problems for "Odd-Angle" Showers
Square Contemporary Design complements Modern Fittings
| Product Name | FHC Glendale Series 135 Degree Adjustable Glass-to-Glass Hinge for 3/8" to 1/2" Glass - Polished Chrome |
|---|---|
| Item No | GLENA135CH |
| Weight | 2.000000 |
| Select Your Color/Finish | Polished Chrome |
| Glass Thickness | 3/8" or 1/2" |
| Case Quantity | 20 |
| Compare To | GEN345CH H135GTGAC |
| Catalog Page | FSH24 p. 16 |
| Degree | 135 Degree |
| Material | Solid Brass |
| Maximum Door Width | 28" (2 Hinges), 32" (3 Hinges) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 3-1/2" |
| Product Width | 2-9/16" (Sidelite), 2-3/16"(Door) |
| Profile | Square |
| Warranty | 15 - Year Warranty |
| Weight Capacity | 2 Hinges/80 lb, 3 Hinges/120 lb |

