Features, Advantages, & Benefits
Item NoNSB550
NSB550 1/16" X 1-1/8" X 2" Neoprene Setting Block Grade 80 - Box Of 100
Unit Of Measure PK

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoNSB550
FHC 1/16" X 1-1/8" X 2" Neoprene Setting Block Grade 80 - Box Of 100
Unit Of Measure PK
Features, Advantages, & Benefits
The Glaziers Approved Setting Block
Neoprene "Grade 80" Durometer Hardness
FHC's Engineered Design Cushions and Support Glass Properly
Can Withstand Heavy Wind loads, Vibration, and Building Movement
Designed To Shim and Level Glass in a Wide Variety of Applications
Wide Range of Stock Sizes Available
Special Hardness and Sizes Also Available
Features, Advantages, & Benefits
Overview
FHC Neoprene Setting Blocks are designed to support glass properly and can withstand heavy wind loads, vibrations and building movements. These Setting Blocks are also designed to shim and level glass in numerous applications. Multiple sizes available, sold 100 per box.
Material/Construction
Neoprene Rubber
| Product Name | FHC 1/16" X 1-1/8" X 2" Neoprene Setting Block Grade 80 - Box Of 100 |
|---|---|
| Item No | NSB550 |
| Weight | 0.000000 |
| Select Your Size | 1/16" x 1-1/8" |
| Compare To | SB550 |
| Select Your Length | 2" |
| Ships Air | Ships Air |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Weight | 1 oz |
| Ship Via | Ships UPS |
| Warranty | 1- Year Warranty |

