Features, Advantages, & Benefits
Item NoPDK3872BN
FHC 72" x 84" Premium Shower Door Sliding Kit for 3/8" Glass - Brushed Nickel
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoPDK3872BN
FHC 72" x 84" Premium Shower Door Sliding Kit for 3/8" Glass - Brushed Nickel
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
Designed for use with 3/8" (10mm) Tempered Glass
Each Hanger Bracket Requires (1) 1/2" Dia Hole
3-3/4" Tall Curved Profile Header Track
Stock Size Kits: 60" Wide X 72" and 72" x 84" Field Cut to Size
Standard Sizes Fit Most Applications
Precision Bearings and Wheels Offer a Quiet Glide Experience
Offered in SIx Popular Architectural Finishes
| Product Name | FHC 72" x 84" Premium Shower Door Sliding Kit for 3/8" Glass - Brushed Nickel |
|---|---|
| Item No | PDK3872BN |
| Weight | 25.000000 |
| Select Your Color/Finish | Brushed Nickel |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Select Your Size | 72" x 84" |
| Compare To | DK387280BN PA3872X80BN |
| Catalog Page | FSH24 p. 129 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

