Features, Advantages, & Benefits
Item NoR10S12SAL
R10S12SAL 10" Square Door Rail 35-3/4" with Lock - Satin Anodized
Unit Of Measure EA

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoR10S12SAL
FHC 10" Square Door Rail 35-3/4" with Lock - 1/2" Glass - Satin Anodized
Unit Of Measure EA
Features, Advantages, & Benefits
US Patent No. 11,060,341 Other Patents Pending
Easiest and Fastest Rail to Install in the Industry
New Modern Crisp Corner Design
For 1/2" Monolithic Tempered and 9/16" Laminated Tempered Glass
Class 1 Anodizing UV Stable Finishes That Will Not Fade
New Improved Pivot Alignment System "PAS" Included With Each Rail
Increased Glass Bite Improves Holding Strength and Aesthetics
Solid One Piece Aluminum Housing
State of the Art Solid Forged Brass Plated End Caps With Premium Finishes
New Innovative Anti-Clamshell Pad End Cap
Available With or Without Lock
Available In a Wide Range of Architectural Finishes
Comes With Standard Item No. R777S Lock Installed
Use with Item No. RCT1
Features, Advantages, & Benefits
WARNING: Cancer and Reproductive Harm. Learn More P65Warnings.ca.gov
| Product Name | FHC 10" Square Door Rail 35-3/4" with Lock - 1/2" Glass - Satin Anodized |
|---|---|
| Item No | R10S12SAL |
| Weight | 0.000000 |
| Select Your Color/Finish | Satin Anodized |
| Glass Thickness | 1/2" |
| Compare To | DR10SSA12SL |
| Catalog Page | FAH23R p. 20 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 10" |
| Product Width | 1-7/8" |
| Ship Via | UPS |

