Features, Advantages, & Benefits
Item NoSUCD1212SB
SUCD1212SB Classic U-Channel 1/2" Glass 144" Long - Satin Brass
Unit Of Measure EA
Case Quantity 50

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoSUCD1212SB
FHC Classic U-Channel 1/2" Glass 144" Long - Satin Brass
Unit Of Measure EA
Case Quantity 50
Features, Advantages, & Benefits
- Classic Series Shower Door U-Channel 144" Long
- 3/4" Deep Pocket U-Channel For Fixed Glass Panels
- Can Be Mounted On Floors, Curbs, Walls, and Ceilings
- Many Finishes To Choose From
- For Use With 3/8" or 1/2" Thick Tempered Glass
- Wet Glazed with S150C Silicone Sealant
| Product Name | FHC Classic U-Channel 1/2" Glass 144" Long - Satin Brass |
|---|---|
| Item No | SUCD1212SB |
| Weight | 2.000000 |
| Select Your Color/Finish | Satin Brass |
| Glass Thickness | 1/2" |
| Case Quantity | 50 |
| Compare To | SDCD1212SB AUHP12144SB |
| Select Your Length | 144" |
| Catalog Page | FSH24 p. 95 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Height | 3/4" |
| Product Length | 144" |
| Product Width | .678" |
| Warranty | 15 - Year Warranty |

