Features, Advantages, & Benefits
Item NoT5M10
T5M10 FHC 1/2" Glass Traditional Series Mill Aluminum 120" Long Base Shoe (Undrilled)
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16

*Actual product colors may vary from the images shown.
Features, Advantages, & Benefits
Item NoT5M10
FHC 1/2" Glass Traditional Series Mill Aluminum 120" Long Base Shoe (Undrilled)
Unit Of Measure EA
Case Quantity 16
Features, Advantages, & Benefits
US Patent No. 11,686,102 B2
FHC's Wet Glazed Aluminum Base Shoe
Compatible With 1/2" Monolithic and 9/16" Laminated Tempered Glass Applications
New Design - 40% Lighter Than Traditional Base Shoes
120" Stock Lengths Fascia Drilled
Designed for Heavy Glass Railing and Windscreen Application
6063-T5 Aluminum Alloy
2-1/2" x 4-1/8" Profile Size
FHC's Innovative "One Seal" 1SGM Series Gasket Makes Installation Easy. Installers Can Pre-Load Gasket Before Setting Glass and Use the Same Gasket on the Inside to Finish the Installation
Cladding, End Caps, Gaskets and Shims Sold Separately
Custom Fabrication Services Available. Contact FHC Technical Sales for a Quote
| Product Name | FHC 1/2" Glass Traditional Series Mill Aluminum 120" Long Base Shoe (Undrilled) |
|---|---|
| Item No | T5M10 |
| Weight | 51.000000 |
| Select Your Color/Finish | Mill |
| Case Quantity | 16 |
| Compare To | 8B10 |
| Select Your Length | 120" |
| All Options | Undrilled |
| Catalog Page | FGR24R p. -7 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Length | 120" |

